Partnering
Pokud vstupujeme do nové společnosti, otevíráme živý dialog a spolupráci se stávajícím managementem. Empaticky vnímáme jeho názory a zkušenosti – vycházíme z premisy, že akvizice vždy inspiruje a motivuje obě strany, chceme vytvořit nový společný a úspěšnější směr. Ve vzájemném respektu rozvíjíme to nejlepší, s čím obě strany do spolupráce vstupují.
„Do společnosti přišli lidé, kteří znají trh a technologie. To je klíčem. Věnujeme se tomu, co bude automobilový průmysl potřebovat v budoucnu, soustředíme se na elektromobilitu a máme velkou šanci vybudovat firmu pro moderní dobu.”
Norbert Kotulla
-
Jak proběhl vstup Winning Group do společnosti BLW?
Přesně před rokem jsme byli v insolvenci. Náš indický vlastník už nejevil o BLW zájem, navíc se i kvůli koronavirové situaci ocitl v těžké situaci, jelikož prodeje klesaly. Správce nás uvrhl do plné insolvence, což bylo pro asi 1 300 zaměstnanců dost těžké – nikdo nevěděl, co bude dál. Tehdy jsme měli čtyři výrobní podniky, tři v Německu (Mnichov, Duisburg, Remscheid) a jeden v maďarské Budapešti a bylo jasné, že Maďarsko neudržíme. Ozvali se nějací potenciální kupci a jediná Winning Group řekla, že německé továrny zachová. Najednou jsme zase měli před sebou budoucnost.Nálada ve firmě se změnila!
Ten rozdíl je patrný každý den. Najednou se nemusíme zabývat politikařením, vidíme technologický pokrok a vizi. Věnujeme se tomu, co bude automobilový průmysl potřebovat v budoucnu, soustředíme se na elektromobilitu a máme velkou šanci vybudovat firmu pro moderní dobu. Každý týden máme několik mítinků věnovaných technologiím. Nikdy jsme se do toho tolik neopírali jako teď.Věříte v budoucnost společnosti?
Do společnosti přišli lidé, kteří znají trh a technologie. To je klíčem. Mítinky mají úplně jinou kulturu. Každý problém se řeší a vždy najdeme řešení. Vidím, že získáváme zpátky ztracenou pozici lídra trhu.Přečíst rozhovor
„Zajímavé ale je, že ačkoliv do procesu přirozeně zasahuje mnoho třetích stran od právníků, účetních a poradců přes banky, konečná dohoda se až nápadně podobala té, nad kterou jsme si se Sebastianem potřásli rukou hned na začátku.”
Tomáš Kaláb
-
Tomáš Kaláb, bývalý ředitel stavební společnosti Kaláb, která je dnes součástí Winning PS, se v roce 2019 rozhodl dále věnovat čistě developerskému byznysu. Nelehké rozhodování o tom, komu předat stavební divizi firmy s téměř třicetiletou tradicí, bylo o to těžší, že zájemci, kteří by firmu dále nerozvíjeli, pro něj nepřicházeli v úvahu.
Firmu Kaláb zná na Moravě snad každý, od roku 1993 koneckonců postavila na pět set staveb. Kdy jste do firmy přišel vy?
To si pamatuji naprosto přesně, 15. září 2008, kdy zkrachovala banka Lehman Brothers a začala krize. Prošel jsem si postupně všechna oddělení a v roce 2013, kdy otec, který firmu založil a vybudoval, odešel do důchodu, jsem se stal ředitelem. Nedávno jsem našel zápis z naší pravidelné rodinné porady z dávného roku 2004, v němž si tohle předání otěží táta naplánoval. Vyšlo mu to tedy přesně.Ve firmě Kaláb je zaangažovaná v podstatě celá vaše rodina. Studoval jste už s vidinou, že firmu převezmete?
Právě že ne. Na rozdíl od svých sourozenců jsem nestudoval stavební fakultu, ale ekonomii a práva. Musím říct, že jsem za ten všeobecný přehled
rád, v nynější situaci, kdy se už věnujeme více developmentu než stavebnictví, to vnímám naopak jako benefit. Ale za těch osm devět let v oboru už jsem nakonec víc stavař než právník!Jak jste dospěli k rozhodnutí, že úspěšnou rodinnou stavební firmu, kterou jste vybudovali od nuly, prodáte Winning Group? Nemohlo to být zrovna lehké rozhodnutí…
Bylo těžké. Zvlášť pro mého tátu a bratra. Můj pohled na podnikání je ale extrémně střízlivý. Vzal jsem
si za cíl, že firmu rozdělím na efektivní celky. Ten, který z nich bude přinášet nejvíce prostředků, si nechám, a druhý nabídnu někomu, kdo ho dokáže využít lépe než já. Uvědomil jsem si, že 80 % svého času věnuji stavební firmě, která má ovšem daleko menší zisky než ta developerská. V tu chvíli jsem měl jasno, zbývalo už jen zajistit, aby bylo o naše lidi do budoucna dobře postaráno. Bál jsem se, že nějaká velká stavební firma by je mohla prostě jen spolknout, začlenit a propustit, což bych nerad.A vaše volba padla na Winning Group. Proč?
Winning Group nám už delší dobu dodávala monolitické konstrukce, takže jsme se znali.
Se Sebastianem Wagnerem jsme si vyloženě padli
do oka, lidsky i profesně. Získal jsem jistotu, že on bude naši stavební firmu rozvíjet. Můžu říct, že se mu dokonce daří držet atmosféru rodinné firmy, ačkoliv řídí celý holding.Jak probíhal prodejní proces?
Prodeje velkých firem nejsou nikdy lehká disciplína. Zajímavé ale je, že ačkoliv do procesu přirozeně zasahuje mnoho třetích stran od právníků, účetních
a poradců přes banky, konečná dohoda se až nápadně podobala té, nad kterou jsme si se Sebastianem potřásli rukou hned na začátku. To je při prodeji firmy skutečně neobvyklé. Sebastianovo slovo prostě platí a s důvěrou jsem se na něj mohl spolehnout. Potkali jsme se ve správnou chvíli.Ze stavební firmy Kaláb je teď stavební firma Winning PS. Co se změnilo?
Určitě přístup ředitele. Já třeba vůbec nechodil do výroby, to nebyla moje silná stránka, soustředil jsem se na jiné věci a nechával to na mých podřízených. Sebastiana oproti tomu ty technické aspekty naší branže skutečně baví, chodí tam pravidelně a přeorganizoval si procesy podle svého. Na druhou stranu s naší rodinou a jménem odešly dlouhodobé osobní vazby a kontakty na některé zákazníky, které asi Winning PS ztratila, ale to je pouze přirozené. Pozice firmy na trhu se samozřejmě ještě hodně promění i proto, že Winning PS cílí na větší zakázky, než na které jsme měli v minulosti chuť my. Sebastian je v tomto ohledu dravější bojovník.Jak se prodej dotkl zaměstnanců?
Za nás jsme zaměstnávali okolo padesáti lidí, Winning PS se myslím o menší desítky ještě rozrostla. Samozřejmě že každá změna s sebou přináší nejistotu a obavy, ale ta firma se především znovu nadechla
a to určitě s úlevou pocítili i všichni, kdo v ní pracují. A když říkám pracují, tak to myslím doslovně, protože se po změně vlastníka neudálo žádné propouštění, což je také rarita. Navíc už teď nefungují jako sólo projekt, ale mohou se opřít o sílu celé skupiny, z níž jim pravděpodobně poplynou synergie.Nelitujete svého rozhodnutí někdy? Přece jen byla stavební firma tak trochu vaše rodinné dítě.
Paradoxně mi chybí ty aspekty, které by mi chybět vůbec neměly (smích). Takové to stresující obchodní vyjednávání, při kterém se vytváří stavební marže, ale třeba i navazování nových přátelství. To teď v developmentu nezažívám a zjistil jsem, že mi to chybí. Ten zápal a vzrušení před dokončením dealu, na kterém pracujete s kolegy pozdě do večera. Na stavebním trhu je také neustále obrovské množství příležitostí, asi mi bude chybět je objevovat. Na druhou stranu mám radost, že jsou naši lidi, včetně mých velmi dobrých přátel, v dobrých rukou.Řekl byste, že se dříve Kaláb, teď Winning PS dostala za téměř 30 let na trhu na špičku ve svém oboru?
V lecčems ano. Naši technici jsou na té nejvyšší úrovni a Sebastian se svou energií s nimi může rozjet mnoho inovativních projektů. Ale ta vysoká úroveň platí obecně pro Brno, přičítám to kvalitě zdejší stavební fakulty, která připravuje vynikající odborníky. V Brně tak vedle sebe působí pět šest srovnatelně kvalitních stavebních firem. Je to zdravé konkurenční prostředí, které nás všechny motivuje. Pro zákazníky je to ráj.Budou vaše děti pracovat ve firmě Kaláb?
Mám tři syny. Ten prostřední, kterému je osm, chce být ředitel, ten desetiletý zase chce být programátor a ten nejmenší na to ještě nemá hlavu. Uvidíme, co děti mých sourozenců. Já sám si pohrávám s různými nápady, i s tak šílenými jako třeba založení banky!
Na druhou stranu mi vlastně pomalý, organický růst vyhovuje. Mám pak dostatek času na rodinu a začal jsem třeba znovu závodně plavat, to bych si při plném pracovním vytížení rozhodně nemohl dovolit.Přečíst rozhovor
Všechni se můžeme opřít o dlouhodobou vizi Winning Group – usilovat o špičkovou pozici – být best in class.
Ondřej Vlček
-
Můžete se ohlédnout za vašimi začátky ve Winning Steel, jste historicky prvním zaměstnancem..
Když jsme se poprvé potkali s panem Wagnerem, cítil jsem, že jeho vize jsou ambiciózní a to mě zaujalo. Při budování Winning Steel jsme čelili mnohým výzvám, typicky přechodu na zcela jiný software nebo z gruntu odlišný způsob řízení projektů. Museli jsme přistoupit i na jiný postup při vyztužování železobetonových konstrukcí. Dnes disponujeme multinárodním týmem skvělých mladých lidí. Už je nás víc než šedesát a všechni se můžeme opřít o dlouhodobou vizi Winning Group – usilovat o špičkovou pozici – být best in class.Stále tedy míříte vysoko!
To ano, spolupracujeme se špičkami oboru v evropském měřítku a prioritou je pro nás německý trh. Nejen proto jsou maximální kvalita a pevné dodavatelské vztahy nejvyšším cílem. Naši práci milujeme a pod křídly Winning Group můžu mluvit bez nadsázky o inspiraci a zdravém sebevědomí.Přečíst rozhovor